Lakossági fórum a szuverenitási törvényjavaslat miatt
2023. december 5-én kedden, 18 órától a Marcali és Környéke Hagyományőrző Ipartestület székházában „Védjük meg a szuverenitásunkat!” címmel lakossági fórumot szerveztek az országjárás keretén belül.
Az est házigazdái: Móring József Attila, kormánybiztos, országgyűlési képviselő; Huszti Gábor, a Somogy Vármegyei Közgyűlés alelnöke; és dr. Pozsonyi Márk, az ipartestület tagja voltak. A meghívott vendég előadó pedig: Nacsa Lőrinc, országgyűlési képviselő, szóvivő, miniszteri biztos, az IKSZ elnöke volt.
A lakossági fórumon a nagy számban megjelent érdeklődőket elsőként Huszti Gábor, a Somogy Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte, és elmondta, hogy a téma „minden magyart érintő kérdésekről, nemzeti ügyünkről, identitásunkról, annak megőrzéséről, konzultációról, közösségépítésről, közös dolgainkról szól. Mindezt egy olyan közösségi házban, aki, vagy ami befogadja azokat is, akiket más nem hajlandó” – fogalmazott az alelnök.
Majd pedig Móring József Attila, kormánybiztos, a térség országgyűlési képviselője beszélt, aki az országjárás kapcsán a következőket nyilatkozta: „Közös felelősségünk, hogy a migrációt megállítsuk és a keresztény civilizációt megvédjük. Ehhez az egyik legerősebb eszköz a nemzeti konzultáció. Töltsük ki és biztassuk erre ismerőseinket, barátainkat, rokonainkat is!” – buzdította a jelenlévőket a kormánybiztos.
Ezután dr. Pozsonyi Márk, az ipartestület képviseletében vette át a szót, aki szintén köszöntötte a jelenlévőket és a vendégeket, valamint vezette fel Nacsa Lőrinc előadását. A szuverenitást, mint államelméleti fogalom jelentését járta körül, ami: „főhatalom, önállóság, függetlenség; képesség a hatalom önálló gyakorlására. A szó közvetlenül a francia souverain (felség, uralkodó) szóból ered.” – fejtegette a felszólaló. Majd szólt arról, hogy ez mit is jelent a magyar állam gyakorlatában: „Azt jelenti, hogy ha ezt nem tudjuk gyakorolni, akkor elvesztünk… Tulajdonképpen Szent István államalapítása óta ezért küzdöttünk, és ezért vagyunk még itt, mert volt egy Szent Lászlónk, aki a komplett államigazgatást rendbe tette, egy Károly Róbert, aki szuverenitást belülről veszélyeztető csoportokat felszámolta, egy Rákóczi szabadságharc, egy 1848-as és egy 1956-os szabadságharc, ahol ezért haltak meg az őseink. Végső soron a magyar nép mindig ezért harcolt, mert a szabadság kéz a kézben jár a szuverenitással!” – fejtegette Pozsonyi Márk. Majd a következőkkel folytatta: „Ezt a nehezen kiküzdött, kiharcolt féltve őrzött szuverenitást, akarja most Brüsszel a demokrácia és a humánusság köntösébe bújtatva elvenni tőlünk. Mert a demokrácia, az csak akkor jó, amíg a nép úgy dönt, ahogy számukra megfelelő, ha már nem akkor már sérült is a demokrácia, a jogállamiság, a sajtószabadság és akkor már nagy bajt kiáltanak.” Ezután felkérte Nacsa Lőrinc miniszteri biztost, hogy tartsa meg előadását. Felhívta még a hallgatóságot, hogy figyeljenek oda, „mert megint nekünk magyaroknak kell megmentenünk – sokadszorra – most éppen saját magától Európát!”
Végezetül Nacsa Lőrinc a nemzeti konzultációval kapcsolatban elmondta, hogy ez egy bevált eszköz az állampolgárok és a kormányzat közti kommunikációban a választások között is. Beszédében kihangsúlyozta: „Olyan kérdések szerepelnek a nemzeti konzultációban, amelyek az összes Európai Uniós országokban jelen vannak a közéletben, kínzó kérdésként. Csak ott nem mondhatják el az emberek a véleményüket. Ott nem mondhatják el, hogy erre szeretnének menni, vagy arra szeretnének menni.” Mint fogalmazott: „Négyévente vannak a választások, ott történik valami, fölhatalmaznak egy politikai pártot, vagy többet. Most már ugye ez sincs így, mert Spanyolországban például a jobboldal nyer, aztán a baloldal kormányoz. Tehát, hogy valami mégiscsak fölborult.” Példaként utalt arra is, hogy: „Majd meglátjuk, Hollandiában hogy is lesz ez, hogy nyert a jobb oldal, aztán ki fog kormányozni. De az biztos, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy konzervatív, nemzeti, kereszténydemokrata kormányok ne kerülhessenek a hatalom közelébe. S azért mérgesek ránk, mert mi ezt sikeresen tudjuk művelni. Nem elég, hogy konzervatívok, nemzetiek és kereszténydemokraták vagyunk, hanem föl tudunk mutatni olyan sikereket, az elmúlt 13 évből, amit bizony Európa szerte megirigyelnek tőlünk. S erről szól a nemzeti konzultáció.” – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc. Majd azzal folytatta: „Mi viszont el tudjuk mondani a véleményünket. Mi viszont bele tudunk szólni ezekbe a kérdésekbe a választások között is. Sokféle téma van a nemzeti konzultációban. Volt olyan konzultáció, ami csak a családtámogatásról szólt, vagy csak a gazdasági kérdésekről, vagy csak a bevándorlásról. Most annyira összesűrűsödtek a brüsszeli javaslatok, hogy most sok témáról szól. Ezek mind, mind sorskérdések, mert ezekben a kérdésekben, amikről szól a nemzeti konzultáció kétszer lehet hibázni, először és utoljára. Ha ezt elrontjuk, ha rossz irányt választunk, akkor onnan sajnos nincs visszaút.” – figyelmeztetett a miniszteri biztos és buzdított mindenkit a konzultáció kitöltésére.
A családias hangulatú fórum végén több kérdést is feltettek az előadónak a jelenlévők, aki készséggel válaszolt a felvetésekre.
Írta és fotók: Kiss Kálmán